PDCA cyklus, notorický známý a často nepoužívaný...

 PLÁNUJ – PROVEĎ – OVĚŘ – ZAVEĎ Znáte to? Ne? Určitě jo. Ale jak často pod tlakem času, peněz, ale někdy i „projektového nadšení“ některý z těchto čtyř kroků odbydeme, nedotáhneme či úplně vynecháme. Vždyť jsme přece zkušení praktici, my víme, co je příčinou, když nemáme data, tak to odhadneme, a nač testovat, když můžeme hned realizovat, a bude to rychle hotové…

Něco vám to připomíná? Mě velmi. 😉

Proč je to tak důležité, i když jsme zkušení manažeři, kteří již mají za sebou nejeden úspěšný projekt?

Každý krok má svůj význam a místo, vynechání jednoho kroku znamená vyšší riziko a pracnost pro následující krok. Pojďme se na to podívat detailněji:

PDCA cyklus se nejmenuje CYKLUS náhodou. Vylepšovat se dá vše a stále, pokud jsou k tomu nápady a data. A už jsme opět u měření…

Po zavedení je třeba změnu, tedy nový stav po změně, dále sledovat a měřit. Prostě jednoduchým způsobem kontrolovat, zda vše funguje i po zavedení, a když ne, buď:

⇒ nedodržujeme, co jsme si předsevzali

⇒ nebo se změnily okolní podmínky a je třeba se přizpůsobit.

⇒  …a máme tu cyklus, znovu naplánujeme změnu, tu provedeme, ověříme…


A ještě poslední a důležitý díl z této metody a to STANDARD. Proč? Protože jakákoli změna, pokud není udržována, se postupně ztrácí, na začátku rychle a pokud vydrží, tak se riziko snižuje, ale stále tu je!

Co je to ten standard? Může to být vlastně cokoli, co pomáhá ukotvit ŽÁDOUCÍ NÁVYK, něco co POMŮŽE ODLIŠIT DOBRÉ OD ŠPATNÉHO, něco co POMŮŽE JEDNODUŠE VYSVĚTLIT, JAK TO MÁ VYPADAT.

Ještě jedna věc je důležitá, a to způsob, jak jednoduše hlídat, že standard je dodržován a nebo není a je nutné zjistit, proč. Způsobů je více, můžou to být „samoaudity“, nebo třeba sledování okamžitého výkonu a mnoho další podle toho, o jaký standard jde.

PLÁNUJ – říká se, že pro loď, která neví, kam pluje, je každý vítr špatný, ale i příznivý vítr nás nemusí dovést, kam přesně chceme. Je rozdíl mezi plánem a přáním. Plán by měl být určitě SMART, a tedy založený nejen na intuici, ale i na datech. Vždy se mi vyplatilo určit, jak budu progres i dosažení cíle měřit, a co bych měl naměřit. A to, jak v roli projektového manažera, tak i jako zadavatele (sponzora).

PROVEĎ – nebo lépe VYZKOUŠEJ. Řiká se, dvakrát měř a jednou řež. Proč? Marnou investici, která vám nepřinese užitek, už těžko vrátíte zpět. A to nemluvě o ztracené důvěře zaměstnanců při nezdařeném projektu. Prostě, pokud je možné si nápad vyzkoušet v malém, „nanečisto“ či jen tu část, která se jeví jako nejriskantnější, pak to udělejte.

OVĚŘ – pár odstavců zpátky jsem psal o „lodi a větru“, Námořníci věděli, že musí směr plavby kontrolovat a korigovat. Boční vítr nebo proudy je odchylovali od bodu, kam chtěli doplout. Je to velmi příhodné pro tento krok. Nikdy nebudete mít pod kontrolou vše a stále a proto je nutné vědět, jaké parametry ukazují „kurz“ a jaký kurz je správný. A je třeba při zjištění odchylky provést korekci.

ZAVEĎ – V předchozích krocích sme měli nápad, ten jsme proměnili v konkrétní plán a ten jsme v malém měřítku vyzkoušeli a stále jsme měřili a zjišťovali zda se neodchylujeme od vytčeného cíle. Zřejmně jsme museli i některé věci poopravit. A nyní nastal čas „nápad“ zavést v celém rozsahu, máme zkušenost, víme na co si dát pozor… Měřit, ale už nepřestaneme niky, možná s menší intenzitou a v menším rozsahu, ale STÁLE. Jak by jsme jinak poznali že z lepšího jde udělat ještě lepší 😉 .

Tak a máme hotovo.? Aby to celé fungovalo musím se ještě zmínit o několika důležitých věcěch.

Každá změna má tendenci časem „erodovat“ nebo se změní okolní podmínky, a pokud na to nepřijdete, nedokážete proces zprvu „nakolejit včas“. Často pak začínáte znovu a znovu.


Odebírat
Upozornit na
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

TOP PŘÍSPĚVKY

Tichá pošta, jak ji NEhrát ve firmě

Ve firmách se často opakuje situace, kdy úkol zadaný vedoucím je na…

Read More

PDCA cyklus notoricky známý a nepoužívaný…

Příspěvek představuje praktický pohled na PDCA cyklus (Plánuj – Proveď – Ověř…

Read More
1
0
Budu rád za vaše názory, prosím komentujte.x