6 MYSLÍCÍCH KLOBOUKŮ

6 MYSLÍCÍCH KLOBOUKŮ je zábavná metoda usnadňující přemýšlení o zvoleném tématu, pomáhající skupině i jednotlivci podívat se na téma z různých směrů a zajišťuje, aby žádný pohled nepřevážil.

 

Otcovství metody je připisováno
Edwadu de Bono, Maltskému psychologovi, který proslul především studiem kreativity. Předpokladem metody je tzv. Strukturované a paralelní myšlení, Tedy předpokled, že o věcech dokážeme vědomě přemýšlet různými způsoby. Tyto způsoby jsou rozděleny na šest typů jejichž vyvážené použití pomůže k promyšlení věci z různých pohledů a tím k jisté objektivitě výsledku. Rád tuto metodu používám jako zápavnou formu „odklonění“ od převážně negetivního postoje týmu například pro workshopu.

Pokud se má debate s použitím metody rozproudit a vést k reativnímu a zábavnému postupu řešení problémů, měl by by tým být již trochu připravený. Musí samozřejmně znát pravidla a role klobouků, je dobré tým „vyvést“ mimo obvyklé kancelářské prostředí a hlavně se oprostit od všedních stresů a „problémů“.

 

Líbí? Tak to vyzkoušejte!

BÍLÝ klobouk je klobouk faktů. Do diskuze přináší data a fakta, tedy známé a ověřitelné informace. Také logiku a uvažování typu příčina a následek. Kritické myšlení mu není cizí. Není ale nejdůležitějším kloboukem, ale jeden z šesti!

 

Kreativita má ZELENOU barvu. Zelený klobouk je kloboukem kreativity, nápadů a inovativních myšlenek. Je to náročný klobouk a není špatné když si ho při hledání řešení nasadí na nějakou dobu celý tým, třeba při Brainstormingu. Jeto klobouk generující myšlenky na nápady, svým způsobem roztáčí kola diskuze.

ŽLUTÝ klobouk je opakem Černého. Je to pozitivní klobouk plný optimizmu a pozbuzování. Je to klobouk, který přemýšlí o přínosech. Dodává týmu energii a nadšení pro pokračování v práci. Jde o založený alespoň částečně na faktech a argumentech. Nejde o naivitu, ale po pozitivní hodnocení stavu věcí.

Žádný ze šesti klobouků není ani dobrý aní špatný, tedy ani ČERNÝ. Je to klobou soustřeďující se na negativa a rizika. Ale pozor, jsou to „konstruktivní“ negativa. Nedy „Myslím že to nebude fungovat proto a proto“ Už jsme to zkoušeli a dopadlo to špatně z těchto důvodů. Takto nasazený klobou je přínosev diskuzi.

ČERVENÝ klobouk je z určitého pohledu vijímečný. Může si dovolit nevysvětlovat. Červený kloubouk je klobouk emocí, a to jak pozitivních tak negativních. Na rozdíl od ostatních si může dovolit říci „Mám pocit, že to coděláme je velká věc“ nebo „Cítím, že to nes to přestane bavit“ a nemusí zdůvodňovat proč to cítí. Ne vše se dá visvetlit, že?

MODRÝ klobouk je klobou řídící. Přemýšlí o myšlení. Že je to divné? No, někdo diskuzi musí řídit a dohlédnout na vyváženost jednotlivých klobouků.

Je to tedy kloubouk který moderuje diskuzi a dohlíží na rovnováhu a dodržování pravidel.